Sku:
JL209
Verb Flashcards
- Regular Price
- $9.99
- Sale Price
- $9.99
- Regular Price
Sold Out
- Unit Price
- per
This set of flashcards includes 3 decks of 54 cards for teaching verbs (162 cards total). A perfect activity for independent or guided learning. Teaches fast, automatic recall.
Topics include: irregular verbs, regular past tense and active and passive verbs.
Flashcards work with Flashbot (sold separately).
Ages | Grade |
6 - 9+ | 4 - 5 |
![Junior Learning JL211 Decoding Flashcards box and cards](http://juniorlearning.com/cdn/shop/products/JL211.jpg?v=1571825501&width=500)
![Junior Learning JL211 Decoding Flashcards deck and cards](http://juniorlearning.com/cdn/shop/products/JL211_Cards.jpg?v=1628723172&width=500)
JL211
Decoding Flashcards
- Regular Price
- $9.99
- Sale Price
- $9.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
![Junior Learning JL200 Flashbot](http://juniorlearning.com/cdn/shop/products/JL200.jpg?v=1571825500&width=500)
![kid playing with Junior Learning JL200 Flashbot](http://juniorlearning.com/cdn/shop/products/JL200-Lifestyle.jpg?v=1585618384&width=500)
JL200
Flashbot
- Regular Price
- $29.99
- Sale Price
- $29.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
![Junior Leanring JL202 Letter Sounds Flashcards box and cards](http://juniorlearning.com/cdn/shop/products/JL202.jpg?v=1571825500&width=500)
![Junior Leanring JL202 Letter Sounds Flashcards deck and cards](http://juniorlearning.com/cdn/shop/products/JL202-Cards.jpg?v=1628723209&width=500)
JL202
Letter Sounds Flashcards
- Regular Price
- $9.99
- Sale Price
- $9.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
![Junior Learning JL203 Phonics Flashcards box and cards](http://juniorlearning.com/cdn/shop/products/JL203.jpg?v=1571825500&width=500)
![Junior Learning JL203 Phonics Flashcards decks and cards](http://juniorlearning.com/cdn/shop/products/JL203-Cards.jpg?v=1628723229&width=500)
JL203
Phonics Flashcards
- Regular Price
- $9.99
- Sale Price
- $9.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
![Junior Learning JL217 Comprehension Flashcards box and cards](http://juniorlearning.com/cdn/shop/products/JL217.jpg?v=1571825501&width=500)
![Junior Learning JL217 Comprehension Flashcards deck and cards](http://juniorlearning.com/cdn/shop/products/JL217-Cards.jpg?v=1628723153&width=500)
JL217
Comprehension Flashcards
- Regular Price
- $9.99
- Sale Price
- $9.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
![Junior Learning JL205 Subtraction Flashcards box and cards](http://juniorlearning.com/cdn/shop/products/JL205.jpg?v=1571825500&width=500)
![Junior Learning JL205 Subtraction Flashcards decks and cards](http://juniorlearning.com/cdn/shop/products/JL205-Cards.jpg?v=1628723239&width=500)
JL205
Subtraction Flashcards
- Regular Price
- $9.99
- Sale Price
- $9.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
![Junior Learning JL207 Meaning Flahcards box and cards](http://juniorlearning.com/cdn/shop/products/JL207.jpg?v=1571825500&width=500)
![Junior Learning JL207 Meaning Flahcards cards and decks](http://juniorlearning.com/cdn/shop/products/JL207-Cards.jpg?v=1628723214&width=500)
JL207
Meaning Flashcards
- Regular Price
- $9.99
- Sale Price
- $9.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
![Junior Learning JL209 Verb Flashcards box and cards](http://juniorlearning.com/cdn/shop/products/JL209.jpg?v=1571825501&width=500)
![Junior Learning JL209 Verb Flashcards decks and cards](http://juniorlearning.com/cdn/shop/products/JL209-Cards.jpg?v=1628723246&width=500)
JL209
Verb Flashcards
- Regular Price
- $9.99
- Sale Price
- $9.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
![Junior Learning JL208 Speaking Flashcards box and cards](http://juniorlearning.com/cdn/shop/products/JL208.jpg?v=1571825500&width=500)
![Junior Learning JL208 Speaking Flashcards decks and cards](http://juniorlearning.com/cdn/shop/products/JL208-Cards.jpg?v=1628723235&width=500)
Sale
JL208
Speaking Flashcards
- Regular Price
- $6.99
- Sale Price
- $6.99
- Regular Price
- $9.99
- Unit Price
- per
![Junior Learning JL215 Suffixes Flashcards box and cards](http://juniorlearning.com/cdn/shop/products/JL215.jpg?v=1571825501&width=500)
![Junior Learning JL215 Suffixes Flashcards decks and cards](http://juniorlearning.com/cdn/shop/products/JL215-Cards.jpg?v=1628723243&width=500)
Sale
JL215
Suffixes Flashcards
- Regular Price
- $6.99
- Sale Price
- $6.99
- Regular Price
- $9.99
- Unit Price
- per
![Junior Learning JL201 Word Recognition Flashcards box and cards](http://juniorlearning.com/cdn/shop/products/JL201.jpg?v=1571825500&width=500)
![Junior Learning JL201 Word Recognition Flashcards decks and cards](http://juniorlearning.com/cdn/shop/products/JL201-Cards.jpg?v=1628723253&width=500)
Sale
JL201
Word Recognition Flashcards
- Regular Price
- $6.99
- Sale Price
- $6.99
- Regular Price
- $9.99
- Unit Price
- per
![Junior Learning JL216 Word Family Flashcards box and cards](http://juniorlearning.com/cdn/shop/products/JL216.jpg?v=1571825501&width=500)
![Junior Learning JL216 Word Family Flashcards decks and cards](http://juniorlearning.com/cdn/shop/products/JL216-Cards.jpg?v=1640043471&width=500)
JL216
Word Family Flashcards
- Regular Price
- $9.99
- Sale Price
- $9.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
![Junior Learning JL974 Flashbot Language Arts Set](http://juniorlearning.com/cdn/shop/products/ba-jl974_369dff33-b2b8-41c0-930c-137690948474.jpg?v=1571825508&width=500)
![Flashbot Language Arts Set](http://juniorlearning.com/cdn/shop/products/JL214_55767fd2-8292-43e8-be29-7b545cebed0a.jpg?v=1571825508&width=500)
JL974
Flashbot Language Arts Set
- Regular Price
- $115.00
- Sale Price
- $115.00
- Regular Price
- Unit Price
- per
![Junior Learning JL214 Noun Flashcards box and cards](http://juniorlearning.com/cdn/shop/products/JL214.jpg?v=1571825501&width=500)
![Junior Learning JL214 Noun Flashcards cards and decks](http://juniorlearning.com/cdn/shop/products/JL214-Cards.jpg?v=1628723225&width=500)
JL214
Noun Flashcards
- Regular Price
- $9.99
- Sale Price
- $9.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
![Junior Learning JL219 Memory Flashcards box and cards](http://juniorlearning.com/cdn/shop/products/JL219.jpg?v=1571825501&width=500)
![Junior Learning JL219 Memory Flashcards decks and cards](http://juniorlearning.com/cdn/shop/products/JL219-Cards.jpg?v=1628723219&width=500)
Sold Out
JL219
Memory Flashcards
- Regular Price
- $3.00
- Sale Price
- $3.00
- Regular Price
- $9.99
- Unit Price
- per
![Junior Learning JL204 Addition Flashcards and box](http://juniorlearning.com/cdn/shop/products/JL204.jpg?v=1698106703&width=500)
![Junior Learning JL204 Addition Flashcards deck and cards](http://juniorlearning.com/cdn/shop/products/JL204-Cards.jpg?v=1698106703&width=500)
JL204
Addition Flashcards
- Regular Price
- $9.99
- Sale Price
- $9.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
![Junior Learning JL210 Counting Flashcards box and content](http://juniorlearning.com/cdn/shop/products/JL210.jpg?v=1698110437&width=500)
![Junior Learning JL210 Counting Flashcards deck and cards](http://juniorlearning.com/cdn/shop/products/JL210-Cards.jpg?v=1698110437&width=500)
JL210
Counting Flashcards
- Regular Price
- $9.99
- Sale Price
- $9.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
![](http://juniorlearning.com/cdn/shop/products/JL206.jpg?v=1698104979&width=500)
![Cards](http://juniorlearning.com/cdn/shop/products/JL206-Cards.jpg?v=1698104979&width=500)
JL206
Multiplication Flashcards
- Regular Price
- $9.99
- Sale Price
- $9.99
- Regular Price
- $0.00
- Unit Price
- per
![Junior Learning JL212 Fraction Flashcards box and content](http://juniorlearning.com/cdn/shop/products/JL212.jpg?v=1698108226&width=500)
![Junior Learning JL212 Fraction Flashcards deck and cards](http://juniorlearning.com/cdn/shop/products/JL212-Cards.jpg?v=1698108226&width=500)
JL212
Fraction Flashcards
- Regular Price
- $9.99
- Sale Price
- $9.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
![Junior Learning JL973 Flashbot 6-Pack](http://juniorlearning.com/cdn/shop/products/jl973_ba_887061a3-51a2-433a-87d9-0b22c7673667.jpg?v=1571825508&width=500)
![Junior Learning JL973 Flashbot in packaging](http://juniorlearning.com/cdn/shop/products/JL200-Box_8f3c2e81-3138-47bc-b594-994502b93216.jpg?v=1571825508&width=500)
JL973
Flashbot (6-Pack)
- Regular Price
- $140.00
- Sale Price
- $140.00
- Regular Price
- Unit Price
- per